Партнери

Календар

«    Січень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Опитування

Чи подобається вам оновлена версія сайту?

Облако тегов

earth song, анюта, в гостях у казки, вікторія, кіровоград, київ, лещенко, майдан, майданс, мистецтво, надія, пролісок, росінка, танець, форсаж, хореографія, час пік
Проголосовало: 8

Бальні танці

Категория: Танці народів світу

Бальні танці

Перші бальні танці виникають у XII ст. в епоху середньовічного Ренесансу — розквіту лицарської культури.

Велику роль у розвитку бальної хореографії того часу зіграв танець “бранль”, який виник у Франції. В кожній провінції Франції бранлі танцювали по різному: з притупами — простий бранль, з підстрибуваннями і стрибками — веселий бранль, що наслідують трудові процеси — бранлі бондарів, конюхів, тощо.

Вельможі запозичили у народу його розваги, вони водили самобутні хороводи, в яких неабияке значення мали особлива постать, повільна хода, уміння виконувати привітання, уклони, реверанси.

Великою популярністю у них користувалася “Павана”, яку виконували з канделябрами або смолоскипами в руках. Цим танцем відкривалися бали. “Павана” стала центром весільної церемонії. Відомо, що до XIV ст. бальні танці виконувалися під музичний супровід невеличкого оркестру. Ці танці відносилися до групи бассдансів (низькі танці), через те, що мали обмежений арсенал рухів. На їх зміну прийшли танці з легкими стрибками, обертами, витонченими позами. Це танці “менует”, “ригодон”, “романеска”.

Наприкінці XVII ст. у Франції, Англії, Німеччини починають танцювати “контрданс”.

У зв'язку з ускладненням танцювальної лексики і композиції виникає необхідність навчання танцю. У 1661 році за наказом Людовика XIV в Парижі було відкрито Академію танцю.

Танцмейстери і педагоги XVII ст. випускають книжки для самостійного вивчення танців. В них включалися найбільш популярні та на той час масові танці. Так, у танцзали потрапляють польський народний танець, граційно-грайливий “екосез”, танець шотландського походження “гавот” і багато інших, які за короткий час стають досить популярними у всіх країнах Європи.

У середині XVIII ст. парні танці поступаються місцем масовим, які розвиваються під впливом Французької буржуазної революції. Великою популярністю користувалися “контрданс”, “фарандола”, в яких приймала участь велика кількість танцюючих.

XVIII ст. відзначене у хореографічному мистецтві розвитком характерних танців, новими оригінальними творами танцювальної музики. Представники романтизму, які цікавилися народним мистецтвом, створювали поетичні обробки народних танців. Серед цих обробок виділялися оригінальні творчі доробки Ф.Шопена (“Мазурка”), Ф.Ліста (чардаш в “Угорських рапсодіях”), Л.Дворжака (чеські народні танці) та інших композиторів.

У той же час широкого розповсюдження на балах і вечеринках набули такі побутові масові танці як полонез, вальс, полька, мазурка, кадрилі, екосез, гавот тощо. Інтерес до хореографії певного народу викликали відповідні політичні події у тій чи іншій країні. Так, після повстання 1831 року в Польщі, спостерігалися підвищена зацікавленість польськими танцями, а у 1848 році після буремних політичних подій в Угорщині починається захоплення чардашем.

Мазурка. Виникла у мазурів (етнічна група поляків), звідки й походить назва танцю. Танець виконується парами по колу стрімко, динамічно і виразно. Ліричний початок поєднується з войовничим елементом. Легкі ковзні рухи змінюються ударами каблуків і хвацьким пристукуванням.

Зрештою мазурка набула широкого розповсюдження у всіх європейських країнах як бальний танець, а в сценічній обробці увійшла до оперних і балетних спектаклів.

Краков'як виник серед жителів Краківського воєводства (краков'яків) і згодом став одним з основних польських національних танців.

Краков'як широко поширився у шляхетському середовищі і набув войовничого характеру. У старовину його танцювали парами лише чоловіки. Один з них зображав лицаря, а другий зброєносця. У парі з жінками чоловіки почали танцювати дещо пізніше.

Танець виконується жваво, весело, темпераментно, з погордливою поставою і супроводжується вигуками, дзвоном мідних кілець, що прикрашають пояс чоловіка, хвацькими притупами.

Жінки танцюють краков'як запально, кокетливо.

Як бальний танець краков'як був дуже популярний на початку XX ст., як сценічний, він зустрічається в операх (“Іван Сусанін” М.Глінки), балетах (“Бахчисарайський фонтан” Б.Асаф'єва).

Чардаш. Найбільш поширений і характерний угорський танець. Назва його походить від слова “чарда”, що означає “корчма”. Раніше корчма в Угорщині служила місцем відпочинку для пастухів, простого люду, а згодом вона перетворилася на своєрідний клуб для населення.

Чардаш з'явився в середині XIV ст. в результаті передового в народному танці і музичній практиці угорського бального палаташа (від — палац), що з'явився на початку століття на народній музичній і хореографічній основі. Відповідно театралізований в дусі балетних традицій цей танець став одним з найпоширеніших танців у балеті, він виконується парами. Танець складається з двох частин: повільної патетичної, що зветься лашшан (угорське), швидкої, стрімкої фрішки (угорське). Ритм танцю синкопований. У його виконанні характерна імпровізація. Сольні виступи учасників танцю супроводжуються одночасним виконанням різних фігур кількома парами. Музичні обробки чардашу зустрічаються в “Угорських рапсодіях” Ф.Ліста, “Угорських танцях” І. Брамса, а також у балетах “Коппелія” Л.Деліба, “Лебедине озеро” П.Чайковського.

Не можна не згадати ще два танці — полонез і польку.

Полонез (скорочено від французького danse polonaise польський танець) це урочистий бальний танець. Він народного походження. У XVI ст. він був поширений як придворний танець у Франції та інших європейських країнах. Музичний розмір його 3/4. Танцюючі рухалися парами, м'яким урочистим кроком, акцентованим на третій чверті кожного такту, плавним присіданням. Після урочистого ходу полонез виконувався з різноманітними фігурами, зберігаючи при цьому церемоніальний характер.

Полька (від чеського “пулка” – половинка) — старовинний чеський народний танець, що одержав свою назву завдяки півкроку, на якому побудовані його рухи. Виконується полька парами по колу. Це жвавий і простий за формою танець, який одержав на початку XIX ст. широку популярність у Словакії, Сербії, Угорщині, Австрії. У 40-х роках того ж століття полька поширилася по всій Європі як бальний танець.

XIX століття пов'язують із розвитком масових бальних танців, які все більше входять у моду, балів і маскарадів, в яких беруть участь не тільки знать, а й міське населення. Широке розповсюдження танців привело до організації спеціальних танцювальних класів, в яких учителі-професіонали навчали бальним танцям. Провідне місце серед танців цього часу належить “вальсу”.

Вальс, починаючи з XIX століття, міцно ввійшов до репертуару бальної хореографії і донині залишається найпоширенішим і найвідомішим бальним танцем. Вальс став популярним завдяки своїй простоті і доступності рухів. У ньому дуже природно сполучаються плавність обертання, елегантність рухів і безпосередність спілкування партнерів у танці. Походження танцю не визначено, його витоки губляться у попередніх століттях. Деякі дослідники вважають, що прабатьком вальсу є австрійській танець “лендлер”, інші — що первісником є французька “вольта”. Без сумніву, вальс своїм походженням зобов'язаний високій культурі народного танцю, в якому хореографи знайшли тридольний пульсуючий ритм, стрімкі оберти і демократичний характер. Метроритмічна структура “вальсу” виявилася близькою різним народним мелодіям, можливо, завдячуючи саме цьому танець став інтернаціональним. Але в нашій країні вальс набуває самобутнього національного забарвлення. Віденські вальси І. Штрауса відрізняються від вальсів Ф. Шопена, ритми норвежського Е. Гріга від творів французького композитора Л. Деліба. За своє довге життя вальс змінювався, удосконалювався, набував нових форм.

Внаслідок модернізації в ХХ ст. вальсових ритмів виникли бостон і англійський вальс, який зараз зветься повільним вальсом, а також варіант вальсу, що часто виконується на танцювальних конкурсах різних рівнів — Віденський вальс.

Поява джазових танців пов'язана з появою і розвитком самого джазу в Америці, який своїм корінням сягає традицій народної пісні. Епоху 20-х років характеризували “регтайм” і “свінг”.

Нервовість 40-х років знайшла своє відображення в бі-боні, пізніше в бугі-вугі. З появою на естраді електрогитар пов'язане виникнення рок-н-роллу. У часи великих джазових оркестрів люди танцювали у просторих залах. Це був час популярності бугі-вугі.

60-ті роки відзначаються масовим захопленням бальними танцями. В усьому світі зароджуються різноманітні конкурси, які згодом стають традиційними. Французькими авторами Гі-Дені та Люком Дасвіллем створюється спеціальна книга “Всі танці” (в Україні видана 1983 р. видавництвом “Музична Україна”), в якій систематизовані і класифіковані бальні танці за групами. Ці групи розподілені на стандартні, латино-американські, народні, джазові, вільні та інші танці.

Популяризації деяким танцювальним новинкам сприяло нове бачення, звучання музичного матеріалу.

Так, в кінці 60-х років Європа захопилася танцем “козачок”. “Козачок” — це народний український та російський танець. У попередньому столітті в Росії виконувався бальний танець “козачок”, але він не мав успіху. Популярності танцю у 60-ті роки принесла широко відома мелодія пісні “Катюша” в незвичній естрадно-танцювальній обробці. Сам танець було створено молоддю французького міста Тулона на честь прибуття радянських кораблів. В ритмі цього танцю було створено сотні козачків різними музикантами.

1996 року весь світ одночасно заспівав одну і ту ж пісню і затанцював під завзяту іспанську мелодію. “Макарену” танцюють і співають в Америці, Аргентині, Боснії, Росії, Кореї, Чілі, ПАР, Україні, Японії. Перший раз “Макарена” була виконана влітку 1993 року в Монарені. Це квартал в Севільї, що в Іспанії. Фантастичний успіх “Макарени” пов'язаний з тим, що вона створює добрий настрій, особливо в наш час, коли люди втомилися від проблем, їм все більше хочеться розслабитися, позабавитися.

Розпочалося ХХІ століття. Які танці сьогодні виконуються на дискотеках? Це танці, пов'язані з ритмічною поп і рок-музикою, яка дуже різноманітна. Це і диско, і реп, і техно, і рейв. Всі сучасні танці, як правило, виконуються у вільній композиції, без обмеження кількості учасників та точного переліку опису рухів. Достатньо оволодіти основним рухом і відчути його суть. А все інше — трактовка музичного супроводу виконавцем.

"Все про танець" (довідник школяра) А.Є.Коротков, А.П.Тараканова 
скачать dle 10.3фильмы бесплатно
Вернуться назад »
  • Автор: maxim
  • Просмотров: 5706
  • Комментариев: 1

Комментарии

Не в сети olemora
Группа: Посетители
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.