Партнери

Календар

«    Січень 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

Опитування

Чи подобається вам оновлена версія сайту?

Облако тегов

earth song, анюта, в гостях у казки, вікторія, кіровоград, київ, лещенко, майдан, майданс, мистецтво, надія, пролісок, росінка, танець, форсаж, хореографія, час пік

Побутові танці

 

"Козачки", "Чеборашки" і "Коломийки"


Козачки

 

(Зменшене від слова  «козак»), в західних областях України так і називається «Козаком». Походження назви цього танцю повязане з життям воїнів-козаків. Його побутування відноситься до далекого минулого.

На відміну від гопаків козачки виконуються в швидкому і дуже швидкому темпі. Танцювальні рухи вимагають від виконавців бісерної техніки. Виконуючи «припадання» («доріжки»), «тинки», «колупалочки», «вірьовочки», «присядки», «голубці», «зірочки», «ланцюжки» та інші рухи і композиційні елементи, використанні в загальній композиції «Козачка», танцюристи вихорем проносяться перед глядачем. Живе  сплетіння цих рухів у різних фігурах утворює вишуканий хореографічний малюнок. У «Козачку», як і в «Гопаку», широко використовується танцювальний елемент змагання між окремими виконавцями і, навіть, групами.

Загальна композиція козачків має давні традиції щодо послідовності чергування окремих фігур і їх повторень. Танець виконують, здебільшого, без імпровізації. З хореографічного боку «Козачок» має багато спільного з «Гопаком», особливо в малюнку. Однак, провідна роль тут належить жіночій групі при активній участі чоловічої. Вони вносять в танець нові нюанси змісту і певний колорит.

Оптимізм, радість, нестримні веселощі – ці риси вдачі українського юнацтва стали основою емоційного змісту числених мелодій козачків. В мелодіях козачків варіаційно найбільшою мірою розробляється ритмічна формула дактиля. Козачки зустрічаються  в опері «Катерина» М.Аркаса, «Танцювальній сюїті» А.Коломійця, четвертій частині симфонії В.Борисова.

 

Чеборашки

 

Це близький за характером до козачків український народний танець. Про його хореографію майже нічого не відомо. Мелодії чеборашок у ладово-інтонаційному і ритмічному відношеннях мають багато спільного з мелодіями козачків.

 

Коломийки

 

На відміну від інших народних танців, коломийки до останнього часу збереглись як «Коломийка»-пісня, «Коломийка»-інструментальна пєса, «Коломийка»-танець. Дуже часто в народі ці різновиди коломийок обєднані в одне ціле: танцюють їх під спів хору в супроводі оркестру. Отже, «Коломийка» є однією з форм синтетичної народної творчості.

Текст «Коломийки» за змістом найрізноманітніший. Він складається   з окремих строф (куплетів). Кожна строфа - це коротка зарисовка типового конкретного моменту, взятого з навколишньої дійсності.

Коломийки відзначаються багатством танцювальних рухів, вражають глядача яскравим оригінальним колоритом, властивим для  областей  Західної України. Основним композиційним елементом слід вважати коло, яке поступово розпадається на менші кола, до ходячи до пари в колі.

Значне місце в «Коломийці» займає так званий «хрещик», під час виконання якого дівчата і хлопці міняються місцями. Основними танцювальними рухами коломийок є  «зірниця», «присядка», «мережка», «тропак», «ножиці». Для коломийок характерний жвавий темп виконання, бадьорий настрій, яскравість орнаментального малюнка. Мелодії коломийок широко використовують композитори в своїх творах:

«Гуцульська рапсодія» П.Майбороди;

«Закарпатські ескізи» В.Гомоляки,

в балеті «Хустка Довбуша» А.Кос-Анатольського.

Гуцулки і верховини

В музичному відношенні це є варіанти коломийок проте «верховини» на відміну від коломийок і гуцулок починаються широким, ліричним вступом в розмірі 6/8 або 3/4. А далі іде звичайна мелодія коломийки.

З хореографічного боку «Гуцулка» відрізняється від «Кололмийки» тим, що друга частина її має назву «Козачка».

 

 

"Основи народно-сценічного танцю" (конспекти лекцій) В.С.Босий 

скачать dle 10.3фильмы бесплатно
Вернуться назад »
  • Автор: maxim
  • Просмотров: 4102
  • Комментариев: 0
Інформаційне повідомлення
Відвідувачі, які знаходяться в групі Гости, не можуть залишати коментарі до даної публікації.